خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

چرا شهرها در معرض خطرپذیري هستند؟


  محرك هاي خطرپذیري در محیط شهري
  شهرها و مناطق شهري، نماینده سیستم هاي متراکم و پیچیده اي از خدمات به هم پیوسته هستند. به این
  ترتیب، آنها با شمار فزاینده اي از مسائلی که مسبب خطرپذیري بلایا هستند روبرو می باشند. می توان به عنوان بخشی از یک آرمان، راهبردها و سیاست هاي را براي پرداختن به هر یک از این مسائل ایجاد نمود تا شهرها را هر اندازه که باشند و هر هویتی که داشته باشند بیشتر تاب آور و قابل زندگی کرد.
  برخی از مهمترین علل بوجود آورنده خطرپذیري عبارتند از:

  •  جمعیت شهري در حال رشد و افزایش تراکم، که بر اراضی و خدمات شهري فشار وارد می آورد، می باشد و این امر باعث افزایش اسکان در مناطق ساحلی ، در امتداد دامنه هاي ناپایدار و در مناطق مستعد خطرپذیري می شود.
  • مرکز منابع و ظرفیت ها در سطح ملی و فقدان منابع و ظرفیت هاي پولی و انسانی در دولت هاي محلی، از جمله شرح اختیارات و وظایف مبهم در رابطه با کاهش خطرپذیري بلایا و واکنش به آنها.
  • حکومت هاي محلی ضعیف، مشارکت ناکافی توسط ذي نفعان محلی در برنامه ریزي و مدیریت شهري. 
  • بی کفایتی در مدیریت منابع آب، کمبود سیستم هاي زه کشی و کانال هاي انتقال آب ، عدم مدیریت مواد زائد جامد، که این موارد باعث بروز شرایط غیر بهداشتی ، سیل و رانش زمین می شوند.
  •  کاهش زیست بوم ها، به دلیل فعالیت هاي انسانی از قبیل راه سازي ، آلودگی، احیاي تالاب ها و استخراج منابعناپایدار، که توانایی ارائه خدمات ضروري مانند مقررات و حفاظت در برابر سیل را تهدید می کند.
  •  فرسودگی زیرساخت ها و مصالح ساختمانی ناایمن، که ممکن است منجر به ریزش ساختمان شود .
  • خدمات اورژانس ناهماهنگ، که باعث کاهش ظرفیت براي واکنش سریع و آمادگی می شود. عوارض ناگوار تغییرات آب و هوایی که با توجه به شرایط محلی به احتمال زیاد منجر به افزایش و یا کاهش شدید دما و بارندگی می شود و بر تواتر، شدت و محل سیل و سایر بلایاي طبیعی مربوط به آب و هوا تاثیر می گذارند.

  این مطلب تا کنون 31 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : خطرپذیري ,خدمات ,مدیریت ,کاهش ,محلی ,ظرفیت ,خطرپذیري بلایا ,
  چرا شهرها در معرض خطرپذیري هستند؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر